Vrste perila in njihova nega

  

Bombaž

Bombaž je eden najbolj priljubljenih naravnih materialov, ker ima izjemne predilne lastnosti in je še posebej trpežen. Obstaja več kot 300 vrst te grmičaste rastline. Največ bombaža pridelajo na Kitajskem (23 %) in v ZDA (20 %).

Pranje: Miele vam za optimalno nego tovrstnega perila ponuja poseben program Bombaž. Belo bombažno perilo običajno lahko perete pri temperaturi do 95 °C. Nasprotno pa lahko pisano bombažno perilo perete le pri temperaturi do največ 60 °C in s pralnim sredstvom za pisano perilo, sicer lahko pride do razbarvanja. V splošnem velja, da je treba upoštevati navodila za nego na etiketi perila.

Sušenje: Bombaž se praviloma lahko suši v sušilnem stroju. Miele zato nudi poseben program Bombaž tudi pri teh strojih. Vendar pa je nega lahko odvisna od obdelave materiala, zato morate upoštevati oznake za nego, saj se perilo lahko skrči.

Likanje: Bombažno perilo se lika z vročim likalnikom (stopnja 3) in s paro. Nekatere vrste perila je priporočljivo likati tako, da je obrnjeno narobe.

 

 

Puh

Puh ima veliko moč zapolnjevanja, zadržuje toploto in deluje kot izolator, zato se uporablja kot polnilo za odeje, vzglavnike in oblačila. Čeprav so beli puhi najdražje vrste puha, ni nobene razlike v kakovosti med belim in sivim puhom oz. mešanim puhom.

Pranje: Za higienično pranje perila s pernatim polnilom je Miele razvil posebne programe za vzglavnike in pernice. Visoke temperature in višji nivo vode učinkovito odstranijo pršice in njihove iztrebke iz perila.

Sušenje: Sušilni stroji Miele so opremljeni s programom „Vzglavniki“ oz. „Veliki vzglavniki“. Tako bodo vaše pernice in puhaste blazine optimalno posušene in razrahljane.

Dodaten nasvet: Specialno pralno sredstvo „Puh“ iz linije Miele CareCollection poskrbi za nežno in učinkovito pranje in nego bund, spalnih vreč, blazin in drugega perila s puhastim polnilom.

 

 

Frotir

Frotirasta tkanina je sestavljena iz zank, ki so prepletene na poseben način. Vrsta frotirja, imenovana valk, je s svojimi neenakomernimi zankami še posebej vpojna.

Pranje: Pisane frotiraste brisače praviloma lahko kuhamo. Kopalne plašče je po drugi strani dovoljeno prati le pri temperaturi do 60 °C. Priporočljivo je, da frotiraste brisače najprej dvakrat ločeno operete pri 60 °C, saj je morebitno spiranje odvečne barve normalno. Pri majhni količini perila se lahko pojavijo puhasti delci.
Naše priporočilo: postopek pranja novega frotirastega perila izvedite takrat, ko je pralni stroj kar najbolj poln.

Sušenje: Če frotirasto perilo sušite na vrvi, bo hitro postalo trdo. To lahko preprečite tako, da perilo posušite v sušilnem stroju. Čezmerna uporaba mehčalca lahko zmanjša vpojnost materiala. V naših sušilnih strojih s patentiranim1) satastim bobnom ostanejo vaše brisače prijetno puhaste tudi brez uporabe mehčalca, saj površinska struktura bobna v obliki satovja ustvari zračno blazino, ki nežno prestreže perilo.

 

 

Jeans

Jeans so prvotno uporabljali za delavske hlače, danes pa iz njega izdelujejo krila, torbe, srajce, jopiče in številna druga oblačila. Osnova za izdelavo jeansa je bombaž. S tako imenovano rebrasto vezavo vlaken različnih barv (praviloma belih in modrih) nastane značilni vzorec jeansa, pri čemer ima ena stran materiala modrikast sijaj, druga stran pa belega.

Pranje: Jeans perite pri največ 60 °C, raztegljivi jeans pa pri največ 30 °C s pralnim sredstvom za občutljivo perilo, ki ne vsebuje sredstva za posvetlitev. Pred pranjem perilo iz jeansa obrnite z licem navznoter, da preprečite bele proge, ki lahko nastanejo med ožemanjem. Jeans lahko ožemate samo pri nizkem številu vrtljajev centrifuge. Da preprečite obarvanje preostalega perila, oblačila iz jeansa prvič operite ločeno. Za ustrezno nego vam Miele nudi poseben program Jeans, pri katerem so ritem pranja, nivo vode in način ožemanja natančno prilagojeni zahtevam tega materiala.
Rezultat: optimalno oprano perilo, ki je zelo malo zmečkano, in kar najbolj nežno ravnanje s perilom.

Sušenje: Tudi Mielejevi sušilni stroji nudijo posebni program Jeans. Posebej za ta material razvito prilagajanje temperature in specifične stopnje suhosti poskrbijo, da se vam vaš najljubši kos oblačila iz jeansa popolno prilega tudi po sušenju.

Likanje: Oblačil iz jeansa ni treba likati. Vsekakor pa boste popoln rezultat likanja dosegli z visoko temperaturo in veliko pare.

 

 

Usnje

Ker je pravo usnje izdelek živalskega izvora, potrebuje posebno nego. Vsako vrsto usnja je treba negovati drugače. Priporočamo, da negovalno sredstvo najprej preizkusite na skritem mestu. Za vsa usnjena oblačila praviloma velja: ne uporabljajte topil ali odstranjevalca laka za nohte.

Sušenje: Mokra oblačila pustite na obešalniku, da se posušijo pri sobni temperaturi (in ne na žgočem soncu). Usnjenih oblačil nikoli ne obesite v omaro mokrih (nevarnost razvoja plesni).

Likanje: Usnje je najbolje likati z licem navznoter na stopnji 1, in to preko svilenega papirja ali suhe krpe. Ne likajte s paro.

Dodaten nasvet: Pred prvim nošenjem in za zaščito pred poškodbami, ki bi jih lahko povzročila mokrota, je priporočljivo, da oblačilo popršite s posebnim impregnacijskim sredstvom za usnje, ki ne vsebuje FCKW.

 

 

Lan

Ta naravna vlakna pridobivajo iz stebel lana. Lan odlikujeta zelo visoka trdnost in trpežnost. Poleg tega je manj dovzeten za umazanijo in neprijeten vonj. Zaradi slabe elastičnosti se zelo hitro zmečka.

Pranje: Belo in beljeno laneno perilo lahko perete pri temperaturi do največ 60 °C, barvna oblačila pa perite s pralnim sredstvom za občutljivo perilo, ki ne vsebuje optičnih sredstev za posvetlitev, pri temperaturi do 40 °C. Za preizkus obstojnosti barve rob oblačila položite med dve plasti belega blaga in ga prelikajte z vročim parnim likalnikom. Če je na belem blagu odtis barve, pomeni, da material pušča barvo. Lan se zelo hitro zmečka, zato ga ožemajte zelo rahlo ali sploh ne.
In previdno: na lanu lahko hitro nastanejo madeži plesni.

Sušenje: Oprano laneno perilo se najbolje posuši na vrvi. Preden ga obesite, ga poravnajte v pravo obliko. Laneno perilo se bo hitreje in enostavneje posušilo, če ga boste pred tem delno posušili v Mielejevem posebnem programu „Glajenje“. Tako bo perilo manj zmečkano in ga boste precej lažje zlikali.

Likanje: Priporočljivo je, da lanena oblačila likate pri visoki temperaturi (tri pike), najbolje s paro. Podloga proti prijemanju poskrbi za dodatno zaščito pred svetlečimi mesti.

Dodaten nasvet: Lan boste lažje zlikali, če boste pred zadnjim izpiranjem dodali sredstvo za škrobljenje.

 

 

Mešanice materialov

Dobro blago je včasih kot dober parfum: bistvo je v mešanici. Robustni bombaž z dodatkom viskoze dobi pridih elegance, kašmir pa v mešanici z bombažem postane cenovno dostopnejši. Klasične mešanice materialov nastanejo s kombiniranjem bombaža in sintetičnih vlaken.

Pranje: Brezskrbno pranje omogoča Mielejev patentirani1) program Avtomatski, ki je namenjen za skupno pranje bombažnega perila in perila z enostavnim vzdrževanjem. Senzor na podlagi premišljenega tehničnega postopka ugotovi vrsto in količino perila v stroju, elektronika pa nato prilagodi potek programa.

Sušenje: Tudi tu priporočamo Mielejev program Avtomatski za nežno sušenje perila.

Likanje: Mešanice materialov vedno likamo pri temperaturi, ki je primerna za najobčutljivejšo sestavino mešanice materialov. Tako se na primer mešanico iz lana in viskoze lika le pri najnižji temperaturi, primerni za viskozo.

 

 

Svila

Svila je naravno vlakno, ki nastane z odvijanjem kokonov sviloprejk. Pridna sviloprejka sprede tanko nit, ki je dolga do štiri kilometre. Zaradi nezamenljive voljnosti in posebnega videza svila ustvari edinstven pridih razkošja na koži.

Pranje: Miele je odpravil ročno pranje svile. Mielejev program Svila zagotavlja posebej nežno pranje vsega občutljivega perila, ki zahteva ročno pranje in ne vsebuje volne. Proces pranja je optimalno prilagojen potrebam svile. Poleg tega je Mielejev satasti boben s svojo površinsko strukturo satovja posebej nežen do vašega perila.

Sušenje: Program Svila pri sušilnih strojih Miele razrahlja svileno perilo s toplim tokom zraka in zmanjša mečkanje.

Likanje: Ker je material občutljiv za visoke temperature, je treba svilo likati še nekoliko vlažno pri nastavitvi s simbolom največ dveh pik ali s paro. Podloga proti prijemanju poskrbi za dodatno zaščito pred svetlečimi mesti.

 

 

Sintetična vlakna

(najlon/poliester/poliamid/poliakril)
Ta povsem sintetična vlakna so izjemno elastična, trpežna in odporna proti drgnjenju. Material se ne skrči in se hitro suši, saj vsrka zelo malo vlage. Poleg tega sintetično perilo zelo dobro ohranja obliko in se skoraj ne mečka.

Pranje: Zaradi nevarnosti fiksiranja gub zaradi toplote je poliester in poliamid dovoljeno prati pri temperaturi največ 60 °C v programu Neobčutljivo perilo ali v programu Občutljivo perilo. Številni pralni stroji Miele imajo celo poseben program Sintetika za optimalno nego tovrstnega perila. Z uporabo mehčalca je mogoče preprečiti, da bi sintetična vlakna postala statično naelektrena in se oprijemala kože.

Sušenje: Sušilni stroj Miele s posebnim programom „Sintetika“ zelo nežno ravna s sintetičnim perilom. Včasih pa zadostuje že to, da perilo zavijete v frotirasto brisačo in stisnete. Preostala vlaga prav tako hitro izhlapi na ravni površini kot na obešalniku.

Likanje: Najlonska vlakna se lahko pri previsoki temperaturi skrčijo. Poliester je zelo odporen proti mečkanju. Če med pranjem ali sušenjem vseeno nastanejo gube, lahko te hitro zgladite. Posebej trdovratne gube izginejo pri likanju na stopnji z eno piko. Podloga proti prijemanju poskrbi za dodatno zaščito pred svetlečimi mesti.

 

 

Volna in podobno (alpaka, kašmir, moher itd.)

Volna ni enaka volni – še posebej na koži: čim tanjša in daljša so volnena vlakna, tem bolj puhasta so na otip. Samo kratka, debela vlakna lahko neprijetno praskajo kožo.

Najfinejša volna izvira od ovac pasme merino. Iz zelo finih, skodranih vlaken se največkrat izdelajo visokokakovostna vrhnja oblačila.

Prav tako žlahten je kašmir. Kakovosten kašmir pridobivajo s česanjem kožuha kašmirske koze, zato ima ustrezno visoko ceno. Kašmir se pogosto meša z volno.

Poleg kašmirja k žlahtnim volnenim materialom spadajo tudi alpaka, dlaka vikunje in moher.

Nasvet: Za volno ne smete uporabljati univerzalnih pralnih sredstev ali sredstev za pisano perilo. Ta pralna sredstva delujejo z visoko pH-vrednostjo – to pa lahko vodi v krčenje in polstenje volnenega perila.

Pranje: Volno lahko brez pomisleka operete: program za volno, primerno za ročno pranje, v Mielejevem pralnem stroju nežno neguje vaše kakovostno in občutljivo perilo.

Pralno sredstvo: Miele WoolCare s posebnimi pšeničnimi proteini poskrbi za nežno pranje in nego občutljivih volnenih vlaken.

Sušenje: Oprano perilo postane v programu Volna sušilnega stroja Miele spet prijetno puhasto. Na koncu volneno perilo pustite še nekaj časa na zraku, da se do konca posuši.

Likanje: Miele FashionMaster zagotavlja, da vaš volneni pulover z dolgimi vlakni ponovno postane puhasto mehek. Preprosto nastavite srednjo temperaturo, namestite podlogo proti prijemanju, aktivirajte funkcijo napihovanja ter z likalnikom in nekaj pare rahlo zgladite kos perila.

 

Pralna sredstva Miele

Preprosto popolno pranje. Z izdelki Miele.

Da boste vedno dosegali optimalne rezultate, je pomembno, da uporabljate tudi ustrezna pralna sredstva. Vsako običajno pralno sredstvo nima enako dobrega učinka v vsakem pralnem stroju. Prav zato so na voljo pralna sredstva Miele, posebej namenjena za uporabo v Mielejevih pralnih strojih.

Doživite naše pralne stroje TwinDos®

Dozira pralno sredstvo povsem avtomatsko.

Vedno dosezite popolne rezultate. Z inovativnim dozirnim sistemom TwinDos® se integrirani pralni sredstvi UltraPhase 1 in 2 dozirata povsem avtomatsko.

To top of page