ABC pomivanja

Pepel

Če se po zabavi v vaši kuhinji nakopičijo pepelniki s cigaretnim pepelom, je potrebna previdnost: pepel se v pomivalnem stroju ne raztopi, temveč se porazdeli po pomivalni komori in odloži na preostali posodi. Zato morate ostanke pepela ročno sprati in ne odstraniti v pomivalnem stroju.

Barva

V pomivalni stroj ne smejo zaiti ostanki barv, ki niso topni v vodi. Ti lahko namreč poškodujejo pomivalni stroj.

Maščobni ostanki

Pri dolgotrajnem doziranju premajhne količine pomivalnega sredstva se lahko v pomivalni komori pojavijo maščobni ostanki. Pazite, da program pomivanja vedno ustreza stopnji umazanosti posode in da vedno dozirate toliko pomivalnega sredstva, kot je potrebno. Podrobne informacije lahko poiščete v točki Programi pomivanja. Maščobne ostanke odstranite tako, da uporabite program pomivanja Čiščenje stroja in dodate negovalno ali čistilno sredstvo za stroj.

Razvoj neprijetnega vonja pri novih pomivalnih strojih

Novi pomivalni stroji imajo, podobno kot novi avtomobili, lasten vonj, ki je posledica proizvodnje. Vonji, ki nastajajo, niso na noben način oporečni in nikakor ne ogrožajo zdravja. Po nekaj potekih programov vonji izginejo. Če ne želite čakati toliko časa, lahko uporabite dezodorant za pomivalno komoro.

Razvoj neprijetnega vonja pri pomivalnih strojih, ki so že dlje časa v uporabi

Preizkusite naslednje nasvete proti pojavu neprijetnega vonja:
• Očistite vratna tesnila z vlažno krpo in po potrebi malo negovalnega sredstva za stroj.
• Očistite sito.
• Uporabite program predizpiranja za odstranitev grobih ostankov jedi.
• Uporabite dezodorant za pomivalno komoro.
• Preverite, ali sta dovodna in odtočna cev pravilno nameščeni.

Neprijeten vonj pri kozarcih

Zatohel vonj kozarcev je lahko znak korozije stekla. Površina stekla je z vsakim pomivanjem bolj porozna in na njej se odlagajo molekule neprijetnega vonja.

Dodaten nasvet: Kozarce hranite z odprtino navzgor. Tako se ves čas zračijo in molekule neprijetnega vonja lahko izhlapijo.

Sijaj

Ali vaši posodi in kozarcem po pomivanju manjka sijaj?
• Mlečne obloge: pri teh gre lahko za obloge vodnega kamna na steklu. Preverite, ali je v pomivalnem stroju trdota vode pravilno nastavljena in ali je v posodi za sol dovolj soli. Druga možnost so obloge pomivalnega sredstva. Preverite priporočilo za doziranje proizvajalca pomivalnega sredstva.
• Motnost, ki je ni mogoče odstraniti: glejte „Korozija stekla“ in „Vodni madeži“

Korozija stekla

Korozija stekla je mikrofina poškodba površine stekla. Nastane zaradi izločanja sestavin iz strukture stekla. To vodi v spremenjeno razpršenost svetlobe, ki se kaže kot mlečna motnost ali mavrično prelivanje odtenkov. Korozije stekla ni mogoče odstraniti ali popraviti. Pri tem pomaga samo eno: zamenjajte svoje kozarce z novimi.

Dodaten nasvet: Pri nakupu novih kozarcev obvezno pazite na oznako „primerno za pomivanje v pomivalnem stroju“.

Ostanki ohrovta

Če se vaše posode držijo ostanki tipične zimske zelenjave, preizkusite naslednji nasvet za čiščenje:
Izberite program pomivanja, ki vključuje predizpiranje, ali Avtomatski program. Po potrebi povečajte doziranje pomivalnega sredstva.

Madeži kave

Povprečni nemški državljan „popije“ pribl. 6,5 kg kave na leto. Da v vaših skodelicah ne bo rjavih robov, potrebujete pomivalno sredstvo s povečanim učinkom beljenja.

Obloge vodnega kamna v pomivalni komori

Z uporabo čistilnega ali negovalnega sredstva za stroj je vaša pomivalna komora ponovno sijoča kot prvega dne. Če dozirate posamezna sredstva: pazite, da je v pomivalnem stroju dovolj regeneracijske soli in da je trdota vode v aparatu pravilno nastavljena.

Ostanki zelišč

Naj bo čemaž, peteršilj, meta, timijan ali drobnjak: za odstranitev ostankov zelišč rahlo povečajte doziranje pomivalnega sredstva.

Zrnati ali peščeni ostanki in ostanki, podobni mivki

Pri čezmernem doziranju pomivalnega sredstva se lahko njegove sestavine odložijo na posodi. Še en vzrok je lahko velika količina škrobnih ostankov jedi. Pred zlaganjem v pomivalni stroj zato s posode odstranite grobe ostanke hrane, ki vsebujejo škrob.

Sledovi rdečila za ustnice

Ostanke rdečila sestavlja voskasta masa z barvnimi pigmenti. Medtem ko se voskasta masa zaradi temperature med postopkom pomivanja raztopi, je barvne pigmente težje odstraniti. Povečajte doziranje pomivalnega sredstva, da sprostite barvne pigmente s steklenih površin.

Mat obloge

Pri mat oblogah na posodi gre za škrobne obloge. Te izvirajo predvsem iz ostankov škrobnih jedi, kot so krompir, moka, omake ali stročnice. Preverite, ali je posoda pravilno razvrščena v pomivalni stroj. Vsak kos posode mora imeti možnost, da ga doseže voda za pomivanje. Poskusite lahko tudi z rahlo povečanim doziranjem pomivalnega sredstva.

Mlečne obloge na kozarcih

Pri teh gre večinoma za obloge vodnega kamna. Preverite, ali je v pomivalnem stroju trdota vode pravilno nastavljena in ali je v posodi za sol dovolj regeneracijske soli.
Dodaten nasvet: Z vlažno krpo in malo citronske kisline ali sredstva za nego stroja lahko ugotovite, ali gre za obloge, ki jih je mogoče odstraniti, ali za korozijo stekla. Če s tem obloge odstranite, gre za madeže vodnega kamna ali vode, v nasprotnem primeru je to korozija stekla.

Pomivalno sredstvo je zlepljeno in se ne spere pravilno

Pri polnjenju pomivalnega stroja pazite, da neposredno pred dozirni prekat ne namestite nobenega velikega kosa posode, ki bi lahko oviral odpiranje prekata. Pomivalna sredstva hranite na suhem mestu, da se ne zlepijo v kepe. Pomivalno sredstvo dodajte v dozirni prekat šele tik pred zagonom programa. V nasprotnem primeru se lahko pomivalno sredstvo poveže z ostankom vode v prekatu in nastanejo grude. Če uporabite prednastavitev zagona, predhodno obrišite prekat za pomivalno sredstvo do suhega.

Rja na posodi

V pomivalnem stroju ne pomivajte nobenih delov, na katerih se je že pojavila rja. Rja se lahko med procesom pomivanja prenese na druge kose posode.

Odstranjevanje ostankov soli

Po polnjenju posode za sol zaženite program QuickPowerWash ali Hitri 40 °C, da preprečite korozijo.

Pesek

Pesek se v gospodinjstvu pogosto uporablja za dekorativne namene ali kot podlaga in zaščita pred vročino v laternah. Vendar preden laterno pomijete v pomivalnem stroju, temeljito odstranite ostanke peska. V nasprotnem primeru se lahko pesek nabere v obtočni črpalki ali ležajih pršilnih ročic in jih blokira.

Ostanki špinače

Špinača ni topna v vodi, zato se z vodo za pomivanje porazdeli po stroju. Ker se špinača oprime tudi gladkih površin, jo nato pogosto najdemo na drugih kosih posode. Izberite program pomivanja, ki vključuje predizpiranje, ali Avtomatski program. Po potrebi povečajte doziranje pomivalnega sredstva.

Nastajanje pene

Čezmerno nastajanje pene, ki se pokaže po poteku programa v pomivalni komori, je pogosto posledica prevelikega doziranja sredstva za izpiranje ali pomivalnega sredstva. Zato preverite priporočilo za doziranje proizvajalca sredstva. Obrišite prelite ostanke.

Mavrični barvni odtenki

Raznobarvni mavrični odtenki na plemenitem jeklu se lahko pojavijo v pomivalni komori ali tudi na loncih in ponvah. Rešitev za pomivalno komoro: Uporabite negovalno ali čistilno sredstvo za stroj po podatkih proizvajalca. Pomoč pri oblogah na kosih posode: Obloge odstranite z vlažno krpo in negovalnim sredstvom za stroj ali citronsko kislino.

Maroge na kozarcih

Če maroge lahko odstranite, gre navadno za ostanke prevelikega doziranja sredstva za izpiranje. Zmanjšajte doziranje sredstva za izpiranje, kot je opisano v navodilih za uporabo. Če marog ni mogoče odstraniti, gre za korozijo stekla.

Srebrn jedilni pribor potemni

Upoštevajte nasvete za nego srebra. Če je srebrn pribor že potemnel, pomaga samo posebno čistilno sredstvo za srebro.

Madeži čaja

Madeži čaja nastanejo, kadar skuhamo črni čaj s trdo vodo in ga nato pustimo stati. Da lahko svoj popoldanski čaj uživate brez omejitev, pomivalno sredstvo s povečanim učinkom beljenja odstrani vse ostanke.

Sušenje – posoda se ne posuši

Majhnim ostankom vode na posodi se včasih ni mogoče izogniti. Proti temu pomagajo naslednji nasveti:
• Povečajte doziranje sredstva za izpiranje.
• Pri kombiniranih izdelkih dodatno uporabite malo sredstva za izpiranje.
• Aktivirajte možnost pomivanja „Posebej suho“.
• Po poteku programa pomivanja odprite vrata stroja, da lahko topla vodna para izpuhti. Z našim sušenjem AutoOpen se pomivalni stroj po koncu programa avtomatsko odpre.

Spremembe barve kosov posode in plastičnih predmetov

Do spremembe barve pogosto pride pri plastičnih predmetih. Ta obarvanja so z vidika zdravja absolutno neoporečna. Izvirajo iz naravnih barvil na primer paradižnika ali rdeče pese. Uporabite pomivalno sredstvo s povečanim učinkom beljenja ali pa rahlo povečajte doziranje pomivalnega sredstva.
Dodaten nasvet: obarvanje lahko deloma odstranite s krpo in jedilnim oljem.

Vosek

Ostanki voska so pogosto v laternah, v katerih se naberejo sledovi sveč. Ostankov voska ne smete vložiti v pomivalni stroj, saj se lahko slednji zaradi netopnih ostankov poškoduje.

Vodni madeži

Pri vodnih madežih gre lahko za obloge vodnega kamna. Preverite trdoto vode, ki je nastavljena v pomivalnem stroju, in napolnjenost posode za sol. Na steklu pa se poleg tega lahko ustvarijo vodni madeži, če voda ne more pravilno odteči. V tem primeru povečajte doziranje sredstva za izpiranje.

Voda v pomivalni komori po končanem programu

V tem primeru najprej preverite kombinacijo sit. Nato preverite odtočno črpalko in protipovratni ventil. Napotke za te postopke najdete v navodilih za uporabo.

Pomivalna sredstva Miele

Preprosto popolno pomivanje. Z izdelki Miele.

Programi pomivanja različnih proizvajalcev pomivalnih strojev se danes bistveno razlikujejo. Zato z vsakim pomivalnim sredstvom, ki ga kupite v trgovini, ne dosežete enakih rezultatov v vsakem pomivalnem stroju. To je tudi razlog, da so vam ta na voljo posebej za pomivalne stroje Miele.

Več